Нова нафтова геополітика
Good Times Bad Times Україна Good Times Bad Times Україна
149K subscribers
215,402 views
8.7K

 Published On Aug 14, 2024

Нафта: паливо минулого чи ключ до майбутнього?

❗️Терміновий збір на РЕБ для бійців зі 102-ї бригади ТРО:
📩 https://www.privat24.ua/send/cvw0q
Номер картки конверта
5168752106173993

Оберіть зручний спосіб підтримки проєкта 💰:
💸 https://uadd.me/GTBT_UA

"Найкращий бізнес у світі - це добре працююча нафтова компанія. Другий найкращий бізнес у світі - це погано працююча нафтова компанія", - нібито сказав Джон Д. Рокфеллер, засновник Standard Oil Company, першого гегемона нафтової індустрії.
Протягом всієї історії людства енергія завжди була невід'ємним фактором зростання якості життя та економічного розвитку. Зміни в цивілізації значною мірою були зумовлені відкриттям нових, більш ефективних джерел енергії. В епоху викопного палива та промислових революцій доступ до сировини визначав результат воєн, а також цикл піднесення та занепаду наддержав, як описав Пол Кеннеді. Центральне місце в цій історії займає нафта, яка допомагала будувати сучасну цивілізацію протягом усього бурхливого 20-го століття.
Тим не менш, після 150 років вражаючого успіху, на думку багатьох, нафта вступає в період занепаду. Те, що було великим нововведенням для Рокфеллера і принесло йому багатство, сьогодні вважається паливом минулого, яке шкодить глобальному клімату і живить автократичні режими.
Як і вугілля в минулому, нафта повинна рахуватися з прийдешнім енергетичним переходом, мотивованим кліматичною політикою і пошуком альтернатив викопним видам палива. Демографічне зростання разом з покращенням якості життя та індустріалізацією протягом всієї історії завжди були пов'язані зі збільшенням споживання енергії. Тим часом, протягом десятиліть світова економіка звикла до необмеженого доступу до відносно дешевих, легкодоступних та економічно ефективних вуглеводнів, які стали символом процвітання та цивілізаційного розвитку. Лауреат Пулітцерівської премії та автор книги "Премія" Деніел Єргін стверджує, що вплив чорного золота на зростання добробуту людства сприяв виникненню феномену "вуглеводневої людини", який відображає залежність від ресурсу.
Але чи можемо ми звинувачувати себе? У світі все ще багато місць з енергетичним дефіцитом, а дешева енергія є невід'ємною частиною розвитку. Висока щільність енергії, легкість транспортування, розвиток технологій видобутку, диверсифікація постачальників, значні запаси та існуюча інфраструктура продовжують слугувати аргументами на користь подальшого використання нафти в економіці - від транспорту до хімічної промисловості. Сьогодні світовий ринок нафти коштує 2 трильйони доларів на рік, що більше, ніж наступні 10 сировинних товарів разом узятих. Нафта становить 30% світового енергетичного балансу, а на викопні види палива припадає майже 80% енергоспоживання.
Пережиток минулого чи стабільний фундамент для майбутнього? Яка правда про нафту? Давайте дізнаємось. Ласкаво просимо до Доповіді двадцятих.

Відео озвучено студією RadioSound - https://www.rspro.studio

show more

Share/Embed