Dlaczego statki płyną prosto w każdej pogodzie
JASNA STRONA JASNA STRONA
2.04M subscribers
234,634 views
3.6K

 Published On Feb 4, 2020

Ogromne śnieżnobiałe statki wycieczkowe wyglądają jak dzieła sztuki. To niemal mini-miasta z kawiarniami, sklepami, basenami, siłowniami i parkami wodnymi. Wszystko to, włącznie z imponującą liczbą pasażerów na pokładzie, robi niesamowite wrażenie. Jednak dla niektórych podróżnych największą zagadką jest to, w jaki sposób te olbrzymy utrzymują się na wodzie

Statki wycieczkowe są zaprojektowane w taki sposób, że wytrzymują uderzenia piętnastometrowych fal. Tak ogromne fale to rzadkość, więc szanse na to, że statek spotka je na swojej drodze, są bardzo małe. Mimo to, statki są zadziwiająco dobrze przygotowane na niekorzystne warunki atmosferyczne, którymi Matka Natura może w każdej chwili zaskoczyć. Ich solidnej konstrukcji nie jest w stanie naruszyć nawet potężny sztorm.




CZAS:

Największy na świecie statek pasażerski 0:30

Czy może się przechylić? 1:11

W JAKI SPOSÓB statki pasażerskie utrzymują się na powierzchni wody 2:20

Jakie są zagrożenia dla takiej łajby 5:19

Dlaczego statki omijają sztormy 6:07



#statki #łodzie #jasnastrona



STRESZCZENIE:

Na pokładzie Symfonii Mórz mieszczą się 22 restauracje, lodowisko, dziewięciopiętrowa tyrolka, barmani – roboty, kina, zjeżdżalnie wodne i ścianki wspinaczkowe. Kto ma czas patrzeć na wodę? To największy statek pasażerski na świecie

Aby okręt przewrócił się na bok, musiałby przechylić się o co najmniej 60°. Ponadto, statki wycieczkowe są zaprojektowane w taki sposób, że wytrzymują uderzenia 15-metrowych fal.

Statki wycieczkowe są zadziwiająco dobrze przygotowane na niekorzystne warunki atmosferyczne, którymi Matka Natura może w każdej chwili zaskoczyć. Ich solidnej konstrukcji nie jest w stanie naruszyć nawet potężny sztorm.

Zwykle zanurzone jest nie więcej niż 9 m statku, a to stanowi około 10% jego wysokości.

Jeśli spojrzycie na kadłub, z pewnością zauważycie jego niecodzienny kształt: szeroki i zaokrąglony. Pomaga on okrętom płynąć gładko i z minimalnym oporem, czyli siłą, która spowalnia jednostkę.

Pomimo faktu, że statek unosi się wysoko nad powierzchnią, jego środek ciężkości znajduje się o wiele niżej niż linia wody.

Pławność, nisko osadzony środek ciężkości oraz balast utrzymują statek w równowadze. Istnieje jednak pewne zjawisko naturalne, które jest w stanie zagrozić okrętowi. I wcale nie mówimy o wietrze.

Pomimo nowoczesnej aparatury statki w dalszym ciągu robią, co mogą, żeby ominąć większe sztormy, które mogą spotkać na drodze.

Większość linii wycieczkowych ma możliwość sprawdzania na bieżąco położenia swoich statków, i w razie zagrożenia huraganem, tajfunem, dużym sztormem lub silną mgłą.

Czasami, gdy statek nie może ominąć sztormu, będzie musiał jakoś przebić się przez fale. W takim przypadku najważniejsze jest ustawienie statku przodem (czyli dziobem) do fali.

Statki są wyposażone w specjalne stabilizatory, które zapobiegają kołysaniu na boki.

Mimo wszystko statki nie są w stanie całkowicie unikać takich warunków atmosferycznych, ponieważ każdego roku pokonują średnio dystans ponad 135 000 km.




Muzyka: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/

Użyte materiały (zdjęcia, filmy i inne) pochodzą z:
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru
___
Subskrybuj Jasną Stronę
https://bit.ly/2n9VrJj

___
Zasubskrybuj nasze kanały:

5-minutowe Sztuczki
https://bit.ly/2J4IN8l
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIEWCZYN
https://bit.ly/2txVU7w
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIECI
https://bit.ly/2F40z7V
PRAWDZIWE HISTORIE
https://bit.ly/2J3Cdis

show more

Share/Embed